0 (800) 40 7887
Зворотній дзвінок
Куди Вам передзвонити
Посівний комплекс AMITY Fargo Aire 4060 (45 ft) + бункер 2800
 Посівний комплекс AMITY Fargo Aire 4060 (45 ft) + бункер 2800
 Посівний комплекс AMITY Fargo Aire 4060 (45 ft) + бункер 2800
 Посівний комплекс AMITY Fargo Aire 4060 (45 ft) + бункер 2800
 Посівний комплекс AMITY Fargo Aire 4060 (45 ft) + бункер 2800
Фотографія техніки може відрізнятися від обраної Вами комплектації
В наявності
Дізнатись ціну
Умови лізингу
Тип Двохдискова (Double Disc)
Ширина захоплення, м (фут.) 13,72 (45')
Транспортна ширина, м (фут.) 4,93 (16'2'')
Транспортна висота, м (фут.) 4,98 (16'4'')
Довжина, м (фут.) 7,37 (24'2'')
Транспортний дозвіл, см (дюйми) 35,6 (14'')
Міжряддя, см (дюйми) 17,14 (6 3/4'')
Розмір дисків, см (дюйми) 35,56 (14'')
Кількість сівалок, шт. 80
Спосіб регулювання глибини висіву Індивідуально на кожній секції механічним ручком
Нерівномірність висіву між сівалками, % не більше 5
Крок регулювання глибини висіву, мм 6,4
Прикатуючі колеса пів-пневматичні, шириною 7,62 см, діаметром 35,56 см
Середня швидкість висіву, га/год 8-10
Глибина висіву, см 0-7,6
Опорні колеса: основної рами 21.5L-16.1 (14 шарів)
рами крил 12.5L-15 (8 шарів)
Необхідна потужність, к.с. (кВт) від 310 (231)
Тип
Дводискова (Double Disc)
Ширина захвату
13,72 м (45')
Транспортна ширина
4,93 м (16'2'')
Транспортна висота
4,98 м (16'4'')
Довжина
7,37 м (24'2'')
Міжряддя
17,14 см (6 3/4'')
Кількість сошників
80 шт.
Необхідна потужність
від 310 к.с. (231 кВт)

Основні переваги агрегата:

  • Масивна рама забезпечує високу конструкційну міцність, а також значний вага. Результат - великий конструкційний вага сіялки гарантує розрізання сошниками ґрунту з насінням і відповідно дотримання заданої глибини посіву.
  • Глибина посіву регулюється встановленням затискних хомутів на 4-х гідравлічних циліндрах підйому-опускання опорних коліс. Результат - мінімальна кількість операцій при переналаштуванні зменшує час налагоджувальних робіт.
  • Сошники встановлені по дві пари на індивідуальних плаваючих кріпленнях. Результат - хороше копіювання рельєфу поверхні ґрунту та дотримання заданої глибини посіву.
  • Сошникові секції прижимаються до ґрунту окремими гідравлічними циліндрами, об'єднаними в одну систему. Зусилля прижиму встановлюється зміною тиску в гідравлічній системі за допомогою висувного контролера в кабіні трактора. Результат - однакове зусилля прижиму для всіх сошників, можливість зміни прижимного зусилля безперервно прямо під час роботи.
  • Є можливість переміщувати дискові сошники в парі по довжині відносно один одного до 6,5 дюймів. Дискові сошники обладнані зрізками. Результат - при високій вологості ґрунту забезпечується якісне очищення сошників від налипаючої бруду.
  • Ззаду кожної пари сошників під невеликим кутом встановлено притискаюче колесо. Результат - притискання посівів і самоочищення колеса від бруду.

Контроль глибини посіву насіння

Глибина закладки насіння регулюється висотою рами, а підтримується відношенням між прикочувальними колесами та колесами рами. Обмежувачі в циліндрах гарантують точність у виконанні заданої глибини посіву. Оскільки висіваючий диск розташований близько до прикочувального колеса, при великій зміні висоти рами досягається точне регулювання глибини закладки. У співвідношенні один до трьох при піднятті рами на 1,3 см, глибина змінюється на 43 мм. В результаті, механізатор може без зусиль задати бажану глибину посіву насіння з високою точністю.

На багатьох сівалках конкурентів зміна глибини регулюється на кожному рядку окремо, а оскільки на деяких апаратах кількість дисків може досягати 100, це призводить до більших затрат часу, оскільки механізатору доводиться лазити між рамами, а іноді й під ними.

Співвідношення системи копіюючих та прикочувальних коліс

На сівалках з копіюючим колесом глибина посіву часто змінюється, коли колесо проходить по якій-небудь перешкоді, будь то стебло кукурудзи, інші рештки зібраного врожаю, згустки бруду або нори тварин. У таких випадках постійство заданої глибини залежить від рельєфу поверхні, по якій рухається диск, чи йде він по ґрунту чи по різним згусткам - перешкодам на поверхні.

На сівалці Single Disk Drill диски розміщені прямо перед прикатуючими колесами, що дозволяє, незважаючи на перешкоди на шляху, відодвигаючи їх у боки, досягати заданої глибини. Таким чином, постійство глибини закладки насіння задано щодо насіннєвого ложа, в яке потрапляє насіння і прикатується з чистою ґрунтом.

Вдавлювання пожнивних остатків у насіннєвий жолоб

Вдавлювання пожнивних остатків є найбільш поширеною недоліком багатьох зернових сівалок.

На сівалках конкурентів копіюючі колеса, розташовані поруч з диском, щільно утримують залишок в полі стерню, яка часто в цей час вдавлюється всередину насіннєвого жолоба. Власникам таких сівалок доводиться чекати післяобіднього часу, коли врожайні залишки висохнуть, щоб вони легше могли розрізатися диском, щоб уникнути проблеми вдавлювання.

З сівалкою Single Disk Drill проблема вдавлювання не виникає, оскільки стерня та інші врожайні залишки легко розрізаються або стираються диском, не потрапляючи в насіннєвий жолоб. Власники сівалки Аміті не помічають проблем вдавлювання і їм не доводиться чекати повного висихання стерні, що дозволяє їм працювати навіть в найвологіших умовах.

Бокові ущільнення

Дуже важливо, щоб під час проходження сівалкою, диск, піднімаючи ґрунт у бік, створював насіннєвий жолоб і рихлу землю, за допомогою якої насіння прикатується, а рихлість дозволяє ґрунту швидко нагріватися. Оскільки сівалка Single Disk Drill не придавлює ґрунт, вона дозволяє уникати бічних ущільнень.

При використанні інших сівалок, ґрунт стискається між диском і копіюючим колесом, що дуже часто призводить до бічних ущільнень, що негативно впливає на зростання коренів і відповідно рівень врожаю.

Тиск зверху

На сівалці Аміті зусилля, з яким рама створює тиск, регулюється механізатором з кабіни трактора, що дуже зручно і дозволяє не тільки робити налаштування, а й слідкувати за результатом. Гідравлічні циліндри, встановлені на кожну секцію рами, за допомогою пружин створюють постійний тиск по всій ширині сівалки. Тиск легко змінюється на ходу для відповідності типу ґрунту, вмісту стерні та іншим змінюються умовам в полі.

При використанні інших сівалок, процес зміни тиску пов'язаний з налаштуваннями на кожному рядку. Це не лише працездатно, але і забирає багато часу, оскільки для відповідності змінам полевих умов налаштування неможливо робити на ходу.

Конструкція

Сівалка Single Disk бесспорно один з найпростіших посівних комплексів, що пропонується на ринку. Найменша кількість рухомих частин, універсальність підшипників та їх відмінне контактне ущільнення в порівнянні з конкурентами гарантує мінімальні експлуатаційні витрати на гектар землі. Регулярне обслуговування зводиться лише до змащування робочих вузлів сівалки.

Сівалки конкурентів Amity дуже складні та наповнені рухомими компонентами, число яких сягає 10 на кожній секції рами. При рекомендації проводити змащування щодня ця процедура знехтувана, оскільки потребує великих затрат часу. Один з виробників сівалки з 200 узлами змащування рекомендує змащувати їх кожні 200 годин роботи техніки.

Швидкість

Унікальність конструкції сівалки полягає в тому, що всі сіючі органи розташовані на одному ряду, що порівняно з конструкцією інших сівалок не обмежує швидкість, з якою може рухатися апарат. Стримуючими факторами швидкості є лише дотримання відповідного тиску рами та уникнення відскоку дисків від каменів. Рекомендована швидкість для даного комплексу 10-16 км/год.

На всіх інших сівалках швидкість агрегатування варіюється від 7 км/год (рекомендовано виробником) до 10 км/год, щоб не допустити засіву сусідніх рядків. Одним з способів уникнути цієї проблеми є засів на меншу глибину передніми дисками, що, незважаючи на обґрунтованість методу, у деяких випадках призводить до нерівномірного всходження через змінюються умови поля.

Обслуговування

Дуже просте обслуговування та легкий доступ до всіх важливих органів сівалки. Сіючі апарати на кожному рядку розташовані ззаду, що дозволяє механізатору обслуговувати їх без необхідності лазити під раму. Крім того, на кожному ряду лише дві мастилки, змащувати які необхідно лише при наявності опції внесення добрив в центр рядка. Універсальність підшипників полегшує ремонт, так що сівалка Single Disk Drill одна з найпростіших в обслуговуванні.

Техническая характеристика прицепного бункера для зерна и сухих удобрений Fargo Aire 2800

Материал бункера Полностью из нержавеющей стали
Ёмкость бункера, л 9866 (3946 л передняя часть, 5920 л - задняя)
Рабочая ширина, м (ft.) 3,48 (11'5'')
Рабочая высота, м (ft.) 3,86 (12'8'')
Рабочая длина, м (ft.) 8,23 (27')
Вес (пустой), кг 3856
Привод вентилятора Гидравлический
Диаметр трубы загрузочного шнека, мм 300
Шасси двухосное
Колёса 23.1x26 R1
Расстояние между колёсами соответствует междурядью, см 50,8 и 76,2

Назначение агрегата: обеспечение сеялки, с которой агрегатируется бункер посевным
материалом и сухими минеральными удобрениями, а также дозированная
их подача посредством пневматических трубопроводов.

    Основні переваги агрегату:

  • Ёмкість бункера зроблена з нержавіючої сталі. Результат - бункер стійкий до негативного корозійного впливу вологи, мінеральних добрив і засобів для обробки насіння.
  • Великі, зручні кришки люків мають зручні защіпки, а також герметично защіпані ущільнювальними гумками по периметру. Сила притиску кришок люків регулюється. Результат - додатковий комфорт і відповідно швидкість під час наповнення бункера сівалковим матеріалом, захист від потрапляння сторонніх речовин, вологи.
  • Бункер обладнаний зручною сходинкою для доступу на простору верхню площину, обладнану перилями. Результат - проводити заправку секцій бункера зручно і безпечно.
  • Задні колеса встановлені з більшою шириною колії, ніж передні. Результат - зниження ущільнення ґрунту під час проходження бункера.
  • Величина подачі матеріалу з кожної секції бункера регулюється переміщенням заслінки. Результат - легко регулюється величина дозування сівалкового матеріалу з кожної секції бункера.
  • На кожному дозуючому пристрої встановлені датчики, які контролюють наявність в них сівалкового матеріалу. Результат - дистанційний контроль наявності сівалкового матеріалу в секціях бункера.
  • Величина повітряного потоку пневматичної транспортної системи змінюється за рахунок зміни частоти обертання вентилятора. Результат - менше витрат часу на проведення налагоджувальних робіт.
  • Сталевий завантажувальний шнек фіксується в транспортному положенні, а також може вільно обертатися. Результат - зручність при транспортуванні, можливість проводити завантаження секцій бункера без необхідності додаткових завантажувально-розвантажувальних пристроїв.